Épületgépészet

Mit foglal magában az épületgépészet?

Az épületgépészet általánosságban az épületeken belül található csőhálózatokkal, azok szerelvényeivel, valamint az ezekhez kapcsolódó berendezésekkel foglalkozik. Ez biztosítja a komfortérzetet, az ivóvizet, a szennyvíz elvezetését, gondoskodik a megfelelő hőmérsékletről és a megfelelő minőségű levegő biztosításáról. Ugye, hogy nem is bonyolult? Igazából valóban nem bonyolult, hanem összetett. Az épületgépészeti kivitelezés részei az előbbi meghatározás alapján:

  • fűtéstechnika
  • vízellátás, csatornázás
  • gázellátás, illetve égéstermékek elvezetése
  • légtechnika, szellőzés
  • klímatechnika
  • villamosságtechnika
épületgépészet - Wema Épgép Kft.

A következőkben kiemelünk az épületgépészeti kivitelezés elemei közül kettőt részletesebben

Az épületgépészeti kivitelezés területén található valamennyi tevékenység fontos és kiemelendő. Az, hogy most ezt a kettőt emeljük ki, az nem a fontossági sorrendet jelzi, csupán kiemeltük a két legrégebbi, és talán még a leggyakoribb tevékenységet.

Szeretne többet tudni az épületgépészetről, vagy éppen kivitelezőre van szüksége? Keressen meg valamely elérhetőségünkön, a legjobb tudásunk szerint segítünk megtalálni a legoptimálisabb megoldást!

Vízellátás, csatornázás

A vízellátás gyakorlatilag hideg ivóvíz-közművesítést jelent. Az utcai hálózatból egy bekötő leágazás vezet a vízóráig. Innen jön a fogyasztói vezeték, amely az alapvezetékből, majd a felszálló, és vízszintes elosztó vezetékekből áll. A víznyomás maximum 6 bar, efölött nyomáscsökkentőt kell alkalmazni. Az ivóvíz vezeték elosztásakor a fogyasztási helyek előtt biztonsági elzárókat kell alkalmazni. A vízóránál vagy az épület előtt víztelenítő főelzárót alkalmazunk, amit az esetleges vezeték meghibásodás, javítás, víztelenítés esetén lezárhatunk. És akkor térjünk át az épületgépészeti kivitelezés ezen elemének másik területére, a csatornázásra. A vízellátás során keletkezett szennyezett víz elvezetése a csatornázási rendszerrel történik. A környezetvédelmi rendeletek szerint a közcsatornára rá kell kötni, különben környezetterhelési díjat kell fizetni. A csatorna a kifolyók helyétől egyenletes lejtéssel, eséssel jut el a közterületi csatornába. Amennyiben nincs kiépített csatornahálózat, úgy természetesen ez a tisztítóaknába, ülepítőbe vezet. Az esővizet csak abban az esetben lehet a közcsatornába engedni, ha a közcsatorna rendszer egyesített. Ellenkező esetben külön esővíz közcsatorna kell, vagy magánterületen elszikkasztással kell elnyeletni el az esővizet. Ha a közcsatorna szintje magasabban van, mint az épület alapvezetéke, akkor szennyvízátemelőt alkalmazunk.

Fűtéstechnika

Az épületgépészeti kivitelezés másik alapeleme a fűtéstechnika. A fűtéstechnika biztosítja a megfelelő komfortérzetünket. Ahogyan ezt más oldalainkon már kifejtettük, télen fűtünk, nyáron hűtünk. Tehát ugyan fűtéstechnikának nevezzük, de a hűtés is ide tartozik.

Nézzük meg most a fűtési rendszer részeit:

  • Hőtermelő berendezés (ez lehet gázkazán, elektromos kazán, hőszivattyú)
  • hőleadó, fűtőfelület (falfűtés-hűtés, padlófűtés, radiátorok, egyéb fűtőfelületek)
  • biztosító berendezések (pl. biztonsági szelep, tágulási tartály, stb.)
  • elzáró és szabályzó szerelvények (légtelenítő, leürítő, elzáró szerelvények, fűtőtesteken termosztatikus szelepek, radiátorszelepek, osztó-gyűjtők)
  • égéstermék elvezetés (kémény)
épületgépészeti kivitelezés - kazánház

Nos, röviden ennyit emelnénk ki az épületgépészeti kivitelezés ezen két eleméből. Amennyiben bármelyik, a felsorolásunkban szereplő területtel kapcsolatban problémája adódna, vagy igénybe venné az épületgépészeti kivitelezés bármelyik területén a szolgáltatásunkat, keressen bennünket bizalommal, készséggel állunk rendelkezésére!

Ha megbízható épületgépészeti kivitelezőre van szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot bármely elérhetőségünkön, és egyeztessünk a felmerült kérdésekről.